Neustále řeším dotazy stejného typu - "kolik teď stojí Zumo"? Proč u vás stojí tolik a tolik a na webshopu tam a tam ve Francii ho mají o tolik levnější atd.
Takže malé shrnutí na tohle téma:
GPS navigace a zejména navigace typu Zumo, to není jako jít koupit kilo mouky. Zumo je prakticky počítač a jak skoro každý ví, počítač může být stejného typu ale lišit se zásadně výbavou a potažmo i cenou. Záleží vždy na konkrétní sestavě jak vybavení, tak toho, co zákazník s konkrétním produktem dostane a s tím souvisí třeba i podpora s služby. Cenový rozdíl může být obrovský. U navigací si pořád lidi myslí, že to je krabice a liší se jen cenovkou ale je to třeba tak, jako když se hádají dva lidi že jeden má Fabii o tolik levnější než druhý a neřeknou si, jaký model, jakou výbavu a jaké služby ta které cena obsahuje.
Zumo není jeden přístroj. Zumo je produktová řada. V každém regionu se prodává v různých verzích a v různých výbavách. U nás je aktuálně v prodeji jen model Zumo 550, model 500 se doprodává a prodej modelu 400 byl ukončen. Přitom jinde se třeba 400 prodává a ještě mají i model 450, který se u nás neprodával vůbec. Další věc je výbava. U navigací z české oficiální distribuce jsou české mapy Topo (ta by měla být vždy přeinstalovaná v paměti) a Atlas (licenci i instalaci si uživatel obvykle musí zajistit z webu garmin ale je bezplatná). Navigace ze zahraničí pochopitelně tyto licence neobsahují. Situace dnes je trošku jiná, protože prakticky všechno se "d sehnat jinak" ale stačí aby se Garmin při některé budoucí akualizaci (která se provádí online) rozhodl, že zkontroluje instalované licence proti seznamu licencí na centrálním serveru a odstavil nebo znemožnil aktualizaci těch přístrojů, které používají nelegální licence a může být problém. Obecně si myslíme, že české mapy nejsou vůbec předražené ale jsou lidé, kteří cokoliv placené považují za "drahé" a z principu kradou všechno, co ani vůbec nebudou nikdy potřebovat. Každopádně v tomto okamžiku žádná navigace Zumo, dodávaná ze zahraničí, české mapy Topo a Atlas v základní ceně neobsahuje a jejich dokoupení znamená 1990Kč rozdíl, což může být právě to, o co je levnější. Hlavní rozdíl je ovšem v tom, že přístroj v drtivé většině případů bývá dodané v té podobě, v jaké byl zabalený ve výrobě třeba před půl rokem - starý firmware, nenahrané POI, nenakonfigurované nastavení národních preferencí a nenahrané dodatkové mapy, i když jsou třeba součástí dodávky. Tyhle práce nejso složité a pro zkušeného počítačově gramotného uživatele nepředstavují problém, i když ty postupy nebývají nijak dokumentované a vše je potřeba najít a stáhnout, nainstalovat a upgradovat na poslední verze - nejdříve v počítači pak v GPS. Někdo to zvládne hravě, někdo zůstane viset na prvním kroku, kde už chybí postup a pak nadává na "garmin" že naviguje špatně a polovina slibovaných věcí tam není.
U nás jsou přístroje vždy kompletně aktualizované, mapy předehrané, licence otevřené a vytištěné a k přístroji zákazník dostane něco navíc - třeba u Zuma 500 i 550 je náš návod pro instalaci potřebného software na počítači, který jsme napsali "pro laiky" pěkně krok po kroku, na CD je veškerý potřebný software, takže není třeba shánět instalace na internetu, což potěší zejména kdy si zákazník vezme novou GPS z webshopu a notebook třeba na chalupu a až tam zjistí že má stáhnout pár set MB instalací a potřebuje aktualizační DVD, které si nejdřív musí objednat apod. Součástí dodávky od nás je u vybraných přístrojů i školení těch postupů, které jaksi v návodech není možné najít a praktické postupy přípravy a plánování tras, zpracování dat z cest apod. Kromě toho poskytujeme našim zákazníkům i telefonickou podporu ve velmi nestandardních časech - např. dovolat se do českého Garminu po páté odpoledne je už nemožné, my poskytujeme podporu klidně i v noci. Mnohokrát jsme poradili lidem přímo na cestách o víkendech apod. Hodnota těchto služeb se těžko vyjádří ale myslíme si, že právě touto přidanou hodnotou se liší prodej krabic ve webshopu a opravdu prodej v kamenné prodejně tak, jak bychom si to sami přáli u všeho, co si člověk kupuje. Kromě toho součástí například naší nejlepší sady (v aktuální ceně 24990Kč) je TMC příjmač (v hodnotě 3990Kč), zamykací kovový držák Touratech (hodnota 2500Kč) a kompletní bezdrátová komunikační sada do integrální nebo vyklápěcí/otevřené přilby Interphone v hodnotě 3900Kč. Tyto doplňky si obvykle lidé kupují a při nákupu v této sadě MAXI je získají se slevou více než 50%. Ovšem i tak slyšíme stále, že Zumo u nás stojí 25 tisíc a přitom we webshopu už je za 18 tisíc. Jde jen o to, že není Zumo jako Zumo :) My si myslíme, že naše za 25 tisíc je vynikající cena, když se vezme v úvahu, co za to zákazník dostane za komponenty a služby.
pondělí 26. května 2008
středa 21. května 2008
Garmin - akce starý za nový
Garmin spustil očekávanou marketingovou akci "starý za nový". V principu jde o výkup jakýchkoliv GPS zařízení protiúčtem při nákupu vybraných nových typů GPS. Vykupované zařízení nemusí být vůbec navigace Garmin, může to dokonce být i nefunkční BT GPS krabička pro PDA, telefon s GPS nebo stará a nefungující nemapová GPS apod. Jediná podmínka je, že zařízení musí obsahovat jakýkoliv GPS čip. Nabídka přístrojů, které jde takto zakoupit za výhodnější cenu není přitom vůbec špatná - Nuvi 200, 250, 660, 760, Zumo 500 a exkluzivně u nás i Zumo 550, eTrex Venture, Vista, 60CSX, Colorado 300, Forerunner i nový Edge 705 v sadě. Jde o průřez celkem velmi populárními modely z celé produkce, pochopitelně chybí úplný high-end a profesionální navigace za desítky tisíc. Protiúčet dělá vesměs 2000Kč a když vezmeme v úvahu, že hodnota černobílé navigace přidávané k některým horským kolům nepřesahuje dnes bazarovou cenu 500Kč, není to špatná nabídka. V případě Zuma 550 nabízíme jako jedni z mála vybraných prodejců slevu 3000Kč při zachování všech výhod nákupu od nás - podpory, školení, 100% předinstalace včetně map, upgrade atd. Nabídka se bohužel nebude týkat nákupu akční MAXI sady, tam bychom na protiúčet neměli potřebnou marži ale je to věc dohody v konkrétním případě, bude také záležet na stavu skladu. Každopádně, jestli se vám v šuplíku válí nepoužívaná černobílá GPS, za necelé 4 tisíce Kč jí můžete vyměnit třeba za barevnou eTrex Venture Cx., což je 30% sleva.
čtvrtek 8. května 2008
První dojmy z nového místa
Oficiálně jsme se ještě nepřestěhovali ale již několik týdnů prakticky pracujeme pouze na nové adrese. Z relativně klidné rezidenční čtvrti (Roztyly) čtvrtého pražského obvodu do 10km vzdálené obce na okraji obří komerční zóny. Zvykáme si na nové prostředí a na věci, které jsme pochopitelně vůbec neznali - třeba bažanty, kteří se prochází po sousední louce a chodí se nechat krmit k sousedům. Pochopitelně pořád řešíme nějaké problémy s domem, přestěhování je jedna věc ale vybalit desítky krabic, roztřídit co je zbytečné a co budeme potřebovat, to je asi největší úkol, do kterého se nikomu moc nechce. Jakmile se začne nějak vegetovat, končí nadšení ze skládání nábytku a zařizování místností a tak garáž vypadá jako vietnamské skladiště a 100x za den narážíme do odloženého nábytku ale nikomu se nechce (nemáme čas pochopitelně) se do toho vrhnout a uklidit. Naštěstí kolega Ondra pod hrozbou destrukce jeho Yamahy vzal na svá bedra nelehký úkol - sestavení pracovního stolu v garáži, výrobek nejmenované české firmy. Dva večery šílené práce byly korunované úspěchem - stůl se šuplíky a skříňkou na stěnu vypadá přibližně jako na letáčku, i když v balení chyběly záda, jedna důležitá stojina byla opačně a návod psal asi mongol :) Pochopitelně že stůl stojí uprostřed a maximálně překáží, protože pořád nedošlo na ten chystaný radikální úklid. Dneska (prakticky před prodlouženým víkendem) si snad všichni chystali motorky - kromě té mojí, která stojí v koutě v hale, čeká totiž na doplnění brzdovky do ABS, po mnoha pádech v říjnu na dunách v Tunisku se ABS trošku zbláznilo a opět nebyl čas to řešit. Jezdit se dá i bez ABS že? Na víkendový sraz BMW klubu ale musí být opravená, takže nejspíš zítra nebo v pátek dojde na údržbu našeho majstrštyku. Milan je nominovaný v mezinárodním týmu na víkendový závod v Berlíne, kde pojedou megalomanskou akci - 24 hodinový vytrvalostní enduro závod. Touratech AG a BMW poskytli profesionální zajištění a stroj (na přání BMW pojedou na G650X) a čtyřlený tým (ČR+BE+DE+UK) bude mít asi pěkně vytahané ruce z řízení. Konkurence je obrovská - startuje 300 týmů (!) a na Paradise Island u Berlína to bude asi masakr, protože enduro okruh má jen asi 20 minut, takže to bude nářez. Uvidíme jak dopadnou. Druhý tým Touratech pojede na hodně upraveném superenduru. V týmu "amatérů" pojede ještě náš kamarád Nick Plumb (několikanásobný účastník Dakaru a organizátor enduro závodů "od úsvitu do soumraku", belgický výrobce rallye kitů Joss Jansen, obchodník z německého TT Lothar Taufer a náš kolega Milan. Doufejme že to přežijí ve zdraví :)
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)