středa 23. února 2011

Novinky SPOT v nabídce Touratech CZ

Na letošní sezónu njdete v nabídce Touratech několik novinek výrobce prvního bežně dostupného globálního trackingového systému - SPOT. Nový model sledovače SPOT, (který u nás pořídíte za velmi solidní cenu 4700kč), umožňuje odeslat aktuální polohu prakticky po celém světě (vyjímkou aktuálního pokrytí je střední a jižní Afrika, nejjižnější oblast Jižní Ameriky a Antarktida) nejen na speciální stránku ale také na předdefinované e-mailové adresy. Kromě toho zařízení na stisk příslušného tlačítka s potvrzením odešle automatickou žádost o pomoc (na 10 předdefinovaných mobilních čísel nebo e-mailové adresy). Ještě vyšší úrovní je automatické přivolání záchranného systému pomocí International GEOS Emergency Response Centre - které spolupracuje se záchrannými systémy ve všech zemích světa. Služby se platí pomocí ročního poplatku - základní vychází na 99EUR, za 11EUR příplatek je Search&Rescue (navíc to zahrnuje výlohy spojené se záchranou do výše 100 tisíc USD) a tracking je za příplatek 39EUR na jeden rok.
Nové výrobky jsou dva. Prvním je zařízení SPOT CONNECT.
V principu jde o zařízení, které umožňuje využívat komunikační funkce moderních telefonů (smartphone) i v místech, kde není pokrytí GSM/GPRS signálem. SPOT CONNECT totiž využívá satelitní komunikační systém pro přenos dat - a pochopitelně umožňuje využívat tento systém i pro zasílání zpráv a GPS pozic (tracking). Pokrytí je stejné jako u zařízení SPOT a obdobně umožňuje i odeslání ověřené žádosti o pomoc nebo přivolání záchranných složek v dané zemi. Zařízení s cenou 4700Kč stojí stejně jako přístroj SPOT, vyžaduje ale připojení k mobilnímu telefonu pomocí BT. Telefon musí mít nainstalovanou aplikaci SPOT. To je rozdíl oproti běžnému přístroji SPOT, který je zcela autonomní. Ovšem SPOT CONNECT nabízí i možnost odesílat předdefinované aktualizace s polohou na Facebook A Twitter a neomezené množství e-mailů nebo 200 textových zpráv ročně. Služba stojí opět 99EUR na rok. Za příplatek 39EUR je možné odesílat na trackingový server automatickou polohu a přátelé vás tedy mohou sledovat na Google Maps prakticky v reálném čase. Tato služba navíc umožňuje odesílat vlastní textové zprávy do délky 41 znaků vašim přátelům na Facebooku a Twitteru. Přístroj měří pouhých 7.6 x 6.6 x 3.2cm a váží 140g včetně 2 baterií AA a je vodotěsný (specifikace IPX7).
Druhou novinkou je univerzální celosvětový zabezpečovací systém SPOT HUG.
I toto zařízení využívá satelitní systém (stejně jako SPOT a SPOT CONNECT), řídící jednotka ale umí detekovat neautorizované pohyby vozidla a umožňuje odeslat jeho polohu při aktivaci určitých senzorů. Díky vestavěnému zdroji funguje tracking i při odpojení baterie vozidla. Pokud tedy například motocykl změní polohu o více než 500m, automaticky je kontaktován dohledový pult Asset Monitoring Centre, který kontaktuje osoby na vašem seznamu. Pokud tyto osoby není možné kontaktovat, automaticky se volá policie v dané zemi. Jednotka může mít připojené až čtyři senzory (baterie, zapalování a dva další). Systém je pochopitelně využitelný i pro funkce podobné systému SPOT - tedy odeslání zprávy (jsem OK) předdefinovaným kontaktům (až 10 osob). Zpráva je odesílána pro jistotu 3x ale příjemce jí dostane jen jednou. Stejná zpráva je také odesílána na Facebook. Zařízení také umožňuje odeslat aktuální polohu každých 10 minut během 24 hodin. Opět se poloha odesílá v balíčku s předchozími dvěma, takže se zvyšuje pravděpodobnost správného doručení na trackingový server. Sledování je pak možné pomocí Google Maps. Takto se zobrazuje posledních sedm dnů cesty. Pro delší cesty se dá vytvořit jiný účet. Pozici je také možné snadno integrovat do vašeho webu pomocí HTML kódu. A opět nechybí ani funkce HELP a SOS. Help odešle na předdefinové kontakty (SMS nebo emaily) žádost o pomoc - jde např. o technické problémy s vozidlem apod. Tato funkce odesílá pak polohu každých pět minut po dobu jedné hodiny nebo do zrušení funkce. SOS aktivuje záchranný systém dané země pomocí GEOS International Emergency Response Centre. Na rozdíl od zařízení SPOT ale tato funkce neobsahuje pojištění záchranné operace.
V principu jde tedy o zabezpečovací zařízení do vozidla s komunikačním systémem nezávislým na GSM/GPRS signálu, které je možné využívat i pro tracking (postup na cestě), odesílání zpráv že jste v pořádku předdefinované skupině lidí a aktivaci pomoci (předdefinované skupině lidí) nebo aktivaci záchranného systému v případě život ohrožujících situací. Zařízení se dodává včetně dálkového ovládání, držáku a kabeláže a jako u ostatních SPOT přístrojů je nutné předplatit roční služby na serveru FindMeSpot.
Myslíme si, že žádná cesta do zemí třetího světa už dnes není považovaná za bezpečnou a není možné spoléhat se na pokrytí signálem GSM. Systém SPOT nabízí dostupnou alternativu, ověřenou na řadě adventure cest (vč. rallye) našich kolegů a kamarádů na různých kontinentech a doporučujeme tyto výrobky každému cestovateli.
Nový přístroj Spot běžně dodáváme, SPOT CONNECT bude k dispozici během března 2011 a zařízení SPOT HUG během neupřesněného období "první-druhé čtvrtletí 2011".

Žádné komentáře: