středa 7. prosince 2011

Touratech Suspension - tlumiče pro sériově vyráběné motocykly

Touratech oficiálně uvádí na trh špičkové tlumiče určené pro sériově vyráběné motocykly.
Tlumiče jsou u prakticky všech cestovních a enduro motocyklů kritická součást, která rozhoduje o tom, jestli daná cesta bude nádherným zážitkem nebo očistec. Pokud jezdec musí v každém okamžiku bojovat se svým strojem, velmi rychle se dostaví únava. Vždy by měl být jezdec v souladu se strojem, nikoliv jezdec proti stroji. Správné tlumiče by měly jezdci poskytnout špičkový komfort a okamžitou odezvu na chování stroje podle terénu. Bohužel tyto protichůdné požadavky často ústí do kompromisu, který není optimální. Touratech již mnoho let spolupracuje s různými výrobci v oblasti ladění podvozků a dodávek tlumičů pro zejména adventure cestování, kde se vyžaduje silniční komfort a vynikající chování v terénu, což je ta nejsložitější kombinace. Za desítky let praktických zkušeností se Touratech dostal do úrovně, kdy bylo logické přijít na trh s vlastním řešením - které nyní uvádíme v produktové řadě Touratech Suspension by Tractive. Co k tomu Touratech vedlo? Zejména možnost nabídnout naprosto uživatelsky konfigurovatelné modulární řešení pro všechny jízdní situace a pochopitelně možnost nabídnout zákazníkům něco víc, než bylo možné dříve. Zkrátka nejlepší dostupná technologie pro sériově vyráběné motocykly na současném trhu.

"Standardně sériově vyráběné tlumiče mají mnoho kompromisů, protože musí pokrýt nejrůznější jízdní styly a nejrůznější oblasti využití. Díky kompromisům v konstrukci velmi rychle dosáhnou na své limity a to zejména v oblasti individuálního nastavení podle potřeb zákazníka" vysvětluje šéf technického vývoje Touratechu, Bernd Eckenbach. "Je ale obrovský rozdíl když někdo jen jezdí po dálnici a jiný jede někam do Afriky." Touratech se logicky spojil se specializovaným výrobcem špičkových tlumičů a domlouvili se na společném vývoji, výrobě a testování tlumičů nejvyšší světové úrovně. Tím výrobcem je holandská firma Tractive Suspension, kterou založila skupina velmi uznávaných inženýrů a expertů, kteří dříve působili ve vývoji tlumičů WP. Jejich firma má stejnou filozofii jako Touratech a spojili své síly při vývoji a prodeji tlumičů nejvyšší kvality s nejvyšším výkonem na trhu. Tractive je velmi flexibilní výrobce, otevřený všem inovacím, má velké zkušenosti a kvalita výrobků je u něj naprostá priorita. Navíc stejně jako u Touratechu se i Tractive snaží aby co nejvíce součástek bylo vyráběných v Evropě.

Tři různé verze tlumičů - pro jakékoliv použití
Při vývoji komponentů tlumičů přišel Tractive na řešení, které využívá moderní modulární systém, který umožňuje konfigurovat celý tlumicí systém pro dosažení perfektní dokonalosti bez ohledu na typ nebo model motocyklu i jeho určení. Měnit se dá nejen charakteristika tlumení ale také tuhost systému a světlá výška. I ta nejzákladnější verze v nabídce tlumičů Touratech by Tractive, nabízí mnohem víc než sériově dodávané tlumiče od výrobců motocyklů - zejména co se týká odezvy tlumiče na rány, odolnosti proti tvrdému dorazu a celkové charakteristiky tlumiče. Cílem je nabídnout tlumiče pro všechny populární motocykly kategorie enduro - od těch, které pojedou na cestu kolem světa třeba na BMW GS až po staré stroje, na které se dnes těžko hledá náhrada za originální tlumiče. Touratech se rozhodl nabídnout tři úrovně tlumičů - Level 1, High End a Extreme, které mají rozdílné možnosti nastavení. Extreme je špičková verze, která umožňuje nastavit kompresi a zpětný odskok i celkovou délku tlumiče. Kromě toho je součástí této řady integrovaná patentovaná jednotka PDS2 (position dependent dampening system), která v určitém místě stlačení automaticky aktivuje hydraulickou ochranu proti tvrdému dorazu při extrémní zátěži. Tato jednotka jde dodatečně domontovat do všech ostatních verzí tlumičů. Při testování, které probíhalo v roce 2011, byly vlastnosti tohoto typu tlumiče testovány na speciálně postaveném závodním speciálu BMW F800GS, kde byla testovaná odolnost a funkčnost tlumiče Extreme závodním týmem Touratech v 12h enduro závodě Dawn to Dusk ve Velké Británii a i v ostrých endurech v nejtvrdších myslitelných podmínkách - včetně závodů jako Erzberg Rodeo (tlumič byl v Husqvarně TE449 a Gerhard Foster s ním zajel top ten pozici) a se stejným motocyklem závodil Touratech Racing Team i v Red Bull Romaniacs. Tlumič byl jezdci označen za revoluční, něco, co za svou bohatou závodní kariéru nezažili a co je doslova sen. Další dvě verze nabízí skvělý poměr cena/výkon s možností vylepšení funkcí díky modulárnímu systému - zejména pro majitele, kteří nepotřebují takovou úroveň funkcí jako řada Extreme. Okamžitě bude dostupná produktová řada pro BMW R1200GS, R1150GS, F800GS a F650GS a také pro Husqvarnu TE449. Další stoje budou přidávané do nabídky průběžně.
Všechny tlumiče Touratech by Tractive jsou navržené tak, aby nabídly takovou míru spolehlivosti a funkčnosti, jako nikdo jiný na světě. Hlavní důraz při vývoji je kladen na trakci, konfort, dynamickou bezpečnost a spolehlivost i při dlouhodobém maximálním zatížení. To vše při nízké hmotnosti. Každý tlumič je individuálně testovaný a je nastavený tak, aby vyhovoval zákazníkům Touratech - s tím je přímo při konstrukci počítáno. Výrobky jsou testované 4x náročnějším zátěžovým testem v porovnání se sériovými tlumiči BMW a každý model je průběžně testován závodním týmem Touratech a továrními cestovateli na adventure cestách v průběhu celé sezóny. Všechny základní součásti tlumičů jsou navržené tak, aby vydržely co největší zátěž při co největším snížení hmotnosti konstrukce. Například spodní oka jsou mnohem silnější než u jakýchkoliv jiných tlumičů na trhu a to z důvodu předpokládaného využití s maximální zátěží na adventure cestách. Všechny ocelové díly jsou z nerezu nebo opatřené tvrdochromem, všechny díly z hliníkové slitiny jsou anodizované. Všechny součástky tlumičů jsou vyráběné v Evropě - do posledního šroubku. Tlumiče jsou navržené modulárně tak, aby bylo možné pozdější doplnění například o elektricko-hydraulické nastavení předpětí pružiny nebo elektricky nastavitelné charakteristiky celého tlumiče. Obyčejný tlumič je tedy možné časem doplnit o hypermoderní technologie - podle rozhodnutí zákazníka.

Výrobce:
Tractive Suspension je nově založená firma z holandského města Cuijk. Ovšem lidé, kteří založili Tractive, nejsou žádní nováčci v oboru - srdcem firmy je tým odborníků, kteří stáli desítky let za technickým vývojem WP Suspension. Více než dvacet let pracovali zakladatelé Tractive na vývoji a výrobě tlumičů a stojí za milníky v oboru, kam patří například pokročilý tlumicí systém ESA1 a ESA2, elektronicky stavitelné tlumiče dodávané firmou BMW. Ve firmě Tractive pracuje nyní šest expertů doplněných o řadu odborníků na výrobu, testování a vývoj. Zakladatelé mají dohromady více než 100 let zkušeností v oboru motocyklových tlumičů - včetně vývoje tlumičů pro Moto GP. Například Eric Lindeman, šéf vývoje Tractive, osobně vyvíjel a ladil tlumiče pro takové závodníky jako je Michael Schumacher, Max Biaggi a Velentino Rossi. Lidé z vedení Tractive mají osobní reference mezi více než 50 týmy a jezdci MotoGP a vyvíjeli více než 2000 tlumičů pro nejrůznější silniční, enduro, soutěžní i cestovní motocykly (kromě všech WP tlumičů pro KTM je to i většina kombinací tlumičů pro BMW). Tractive se kromě motocyklů zabývá i dodávkami tlumičů pro sněžné skůtry, čtyřkolky, buginy a závodní a rallye automobily. Nicméně prioritou a hlavním zaměřením firmy jsou laděné tlumiče pro motocykly.
Touratech CZ zastupuje Tractive Suspension v těch oblastech, které nepokrývá OEM výroba Touratech by Tractive, takže jsme schopní nabídnout našim zákazníkům naprosto kompletní paletu výrobků včetně individuálně laděných továrních racingových speciálů.

Žádné komentáře: