pondělí 16. července 2012

Garmin Zumo 350LM (resp. 340)

Americký výrobce GPS navigací - GARMIN, představil na některých trzích nový přístroj řady ZUMO, určený tedy pro motocyklové využití.

GARMIN ZUMO 350LM

ZUMO 350LM (a jeho regionálně odvozené varianty - např. ZUMO 340) vyplňuje mezeru mezi nejlevnějšími Garmin navigacemi určenými na motocykl (dříve přístroje jako Nuvi 550 nebo Zumo 220) a high-end přístrojem Zumo 660, který i nadále zůstává jako vrchol nabízené řady. Zumo 350LM přichází ale v novém provedení, které ze všeho nejvíc připomíná klasické a oblíbené přístroje řady Zumo 550. Navigace je zaoblená, celá potažená černým plastem s měkčenými prvky a pryžovými díly. Písmena LM v názvu znamenají LifetimeMaps a to znamená, že tato verze se nebude prodávat bez licence Lifetime na mapu daného regionu - v našem případě tedy City Navigator Europe. Pochopitelně americká verze (označená 340) obsahuje mapy USA, australská verze bude obsahovat mapu Austrálie apod.
Specifikace evropské verze říkají, že navigace podporuje POI včetně uživatelsky nahraných, softwarové funkce zahrnují některé komforní motocyklové funkce - například vedení deníku provedených servisů apod. Navigace podporuje zobrazení křižovatek a řazení do jízdních pruhů (to Zumo 220 neumělo) a funkci pro zpětnou navigaci stejnou cestou (TrackBack). Provedení je vodotěsné, tělo je odolné a GPS je osazena 4.3" displejem nového typu, čitelného na přímém slunci.
Přístroj ve verzi pro USA testujeme od února letošního roku a máme s ním najeto mnoho tisíc kilometrů v autě i na motorce. V každém případě navigace zaujme svým vzhledem, který připomíná gumový potah - i když někde jsou to jen tvrdé plasty. Bohužel spodní část (na rozdíl od Zuma 550) kde je slot na mSD kartu a audio výstup, kryje jen obyčejný a snadno odchlípnutelný pruh pryže, který velmi neochotně drží v zavřené poloze. Navigace nemá vstup externí antény a namísto dlouhého systémového konektoru držáku má jen dva kontakty. USB zásuvka (pod pryžovou krytkou vzadu) je mini provedení - tedy starší klasika, nikoliv nový typ mikro jako u většiny telefonů.
Po zapnutí zaujme především mnohonásobně delší startovací čas a jasně svítící nápis Garmin, který značí použití nového typu displeje. Vlastní tělo má podobné rozměry jako Zumo 660 - 13 x 9.4 x 3cm. Displej má rozlišení 480 x 272px, tedy nic nového. Nový je ale jas displeje, který byl (podle našich informací) zvýšen na 700nits z původní hodnoty 500nits. Je to opravdu znát venku na sluníčku. V místnosti není kromě výrazně studenějšího barevného podání nového přístroje příliš rozdíl mezi Zumo 660 a 350, venku je rozdíl vidět. Pochopitelně že to není srovnatelné s displejem typu GPSMAP 278C, které jdou nasměrovat přímo proti slunci s úžasným kontrastem ale je to změna k lepšímu. Baterie vydrží přibližně 6 hodin, navigace pochopitelně snižuje jas až do úplného vypnutí podsvícení.
Protože nový přístroj nejde moc srovnávat s řadou Zumo 220 (je také dražší), bylo by asi férovější srovnat ho s řadou Zumo 660. Co se týká funkcí, tak především zaujme fakt, že zmizela podpora 3D terénu a 3D budov. Vnitřní paměť se liší podle modelu a regionu (měli jsme v ruce přístroje s 4GB i 8GB paměti). Podle specifikace model 350 zvládne uložit až 1000 oblíbených bodů (waypointy) a 100 tras. Hlasová navigace nechybí (i po BT) a v některých jazycích pochopitelně umí plné vyslovování názvů ulic a hlasové příkazy. S příplatkovým TMC automobilovým držákem (ve standardním balení je do auta jen přísavka) a příjmačem TMC umí i dopravní informace, podpora TMC v motocyklovém režimu chybí. Na rozdíl od nejnovějších automobilových navigací chybí i podpora myTrends (navigace po trasách které navigace předpokládá podle zvyklostí řidiče) ale má obsahovat trafficTrends (předpověď dopravy v obvykle kritických úsecích), které ale v testovacím modelu do tohoto okamžiku nefunguje.
Chybí veškerá podpora telefonování, protože přístroj obsahuje jen jeden BT modul s profilem pro hlasovou navigaci a zcela chybí podpora MP3 přehrávače. To bude asi velký problém. Je možné, že tato funkce bude ještě povolena ale BT sluchátková sada na obou testovacích zařízeních nefunguje v A2DP profilu a je možné, že podpora hudby se u této řady vůbec nepředpokládá.
Chybí (a tato vlastnost již byla rozhodnuta a nebude se v dohledné době měnit) funkce pro zobrazení cizí prošlé stopy (tzv. offroad tracks). Není možné ani zobrazení fotografií (včetně úvodní).
Nastavení zobrazení nabízí nové "přístrojové panely" - hodně podobné panelům známým u starých navigací řady StreetPilot. Některé jsou hezké, jiné kýčovité ale především zabírají spolu s obří horní lištou velkou plochu displeje, takže mapa je sice hodně široká ale není moc vidět kam se jede, pokud je směr trasy nahoru. Hodně chybí datové panely na pravé straně displeje s možností nastavení zobrazených údajů. To byla oblíbená funkce na Zumu 660 (a řadě starých přístrojů). Tady to chybí.  Ostatní funkce jsou prakticky totožné s ovládáním Zuma 660, liší se jen v detailech. Bohužel některé detaily jsou naprosto otravné a vývojový tým je nepovažuje za důležité aby to bylo potřeba opravovat. Například při uložení pozice do oblíbených je potřeba naprosto zbytečně několikrát mačkat menu.
Změnou je také fakt, že mapové a systémové soubory již nejsou přístupné po připojení navigace k počítači. Navigace se musí přepnout do speciálního režimu a mapy jsou skryté. To téměř 100% zaručuje odolnost proti smazání mapy uživatelem, který "si chtěl vyčistit místo pro nahrátí MP3" apod. Těchto situací řeší Garmin tisíce a je jen dobře, že se ne úplně všechno zobrazuje jako flash disk s možností smazání (a následné opravy v servisu).
Napájecí záda na motorku jsou podobného typu jako u Zuma 660 ale napájecí kabel připomíná spíš Zumo 220 - na konci je regulační krabička o rozměrech asi 4 x 4 x 2cm. Bohužel díky ní je obtížné protažení kabelu k baterii bez sundávání nádrže apod. Kabel je v zádech zajištěný červíkem a je možná jeho výměna. Nicméně při montáži pomocí základny RAM (rozteče šroubů jsou na to přímo dělané) není možné kabel z držáku vyndat. Zamykací držák určitě bude vyrábět Touratech ale na vývoji začali pracovat asi před dvěma týdny, protože nebyla finální verze plastového odlitku napájecích zad od Garminu a dokud není finální verze, nemá smysl řešit konstrukci držáku. Očekáváme, že by se držák mohl dostat do výroby ještě tento rok i když přístroj se např. na německém trhu má dodávat až na podzim.
Protože všechny navigace se do značné míry vyvíjí postupem času, přibývají funkce a možnosti, které při uvedení na trh neexistovaly, tak je těžké odhadnout, jak bude tento přístroj vypadat za půl roku nebo za rok. Dnes je to zařízení, které bude cenově o 2000Kč levnější než Zumo 660 a nabídne o trošku jasnější displej za cenu řady omezení a chybějících funkcí. Bude to určitě zajímavá alternativa pro uživatele, kteří nepotřebují audio a telefonování a budou chtít co nejsnadnější obsluhu a neocení možnost uživatelské konfigurace datových polí na displeji apod. Dost možná i pro jezdce, kteří ani moc nečtou mapu a spíš jedou "podle šipky". Pro ně to bude skvělý přístroj. V každém případě nejde o náhradu Zuma 660 (které přichází právě na trh s menší inovací - nebude se už vůbec nabízet ve verzi bez Lifetime) a novém balení. Ale nejde ani o přesnou náhradu Zuma 220 (které opravdu bude ukončeno) protože funkce Zuma 350 jsou bohatší. Není to ani přesná náhrada Zuma 550, protože to nabízelo dva BT moduly, fotografie a MP3 přehrávač. Jde zkrátka o nový přístroj s některými zajímavými vlastnostmi a zajímavým vzhledem za cenu kolem 13 tisíc Kč s DPH. Dostupnost přístroje na českém trhu by měla být v průběhu srpna 2012. Touratech CZ jako jeden z prvních dealerů objednal tyto přístroje na sklad.

Aktualizace srpen 2012: bohužel aktuální firmware obsahuje chybu modulu BT, takže není možné přenášet hlasové pokyny do sluchátek. Alespoň jsme zatím nenašli žádná sluchátka na motocykl nebo i obyčejné "bondovky", se kterými by to fungovalo. Čeká se na opravu FW.Žádné komentáře: