pátek 8. února 2013

Nové hliníkové kufry Touratech ZegaPro2

Hliníkové kufry Zega má Touratech v nabídce od roku 1992 a vychází z konstrukce, kterou vymyslel a prakticky vyzkoušel zakladatel Touratechu, Herbert Schwarz pro své první dobrodružné cesty (poprvé je testoval v roce 1985 na motocyklové výpravě do Sýrie, Jordánska a Turecka). Zega kufry jsou synonymem pro adventure cestování a staly se jedněmi z nejrozšířenějších hliníkových (resp. duralových) kufrů na trhu, zejména oblým rohům, nadčasovému designu a extrémně nízké hmotnosti. Kufry se stále vyrábí ve švýcarské manufakturní výrobě a Touratech je stále dodává i svým OEM partnerům (např. pod značkou KTM). Kufry se snadno opravují (doslova kusem dřeva a kamenem), dají se přenýtovat v extrémních podmínkách a jsou k nim snadno dostupné náhradní díly, není potřeba kupovat celý kufr v případě velké havárie. Za zmínku určitě stojí citace známého herce a hollywodské star, Ewana McGregora, který na adresu kvality kufrů Zega řekl "kufry Touratech Zega mi zachránily život", když ho do bočního kufru trefil řidič auta během přejezdu USA v závěru cesty kolem světa, která byla vysílaná jako dokument Long Way Round.  
 
V roce 2009 přišel Touratech na trh se zcela novými kufry Zega Pro, které jsou vyráběné přímo v továrně na stejné lince, na které se vyrábí OEM kufry pro BMW. ZegaPro se staly během krátké doby extrémně populárním doplňkem a prodávají se pochopitelně i jako OEM verze pro KTM. Kufry jsou výrazně pevnější, umožňují otevírání z jedné nebo druhé strany (nebo sundání celého víka), mají výměnné rohy a protektory z odolného plastu v několika barvách a především - vyrábí se nejen v klasickém hliníkovém provedení ale také ve dvou anodizovaných verzích (černá a stříbrná), které jsou extrémně odolné proti otěru a nešpiní věci uložené v kufru. Postupně byl ke kufrům doplněn systém rychlého upevnění RapidTrap, který se velmi rychle stal standardem pro montáž topcase u všech typů strojů a systém upevnění různých přídavných držáků, který využívá univerzální montážní destičku ZegaPro Plate, na kterou lze nacvaknout libovolný držák - počínaje kanystrem a konče lékárnou.
 
Letos přichází na trh další inovace - s označením Zega Pro2. Rádi bychom vám je podrobně představili v tomto článku.
Nové kufry Zega Pro2 jsou založené na základu kufrů Zega Pro, které stále zůstávají ve výrobě. V případě Zega Pro2 byly zachované osvědčené konstrukční prvky, které si chválí desítky a stovky cestovatelů, kteří s těmito kufry jedou doslova kolem světa a vezou si (doslova) vše cenné, co v životě vlastní právě v těchto kufrech. Touratech změnil vše, co se dalo ještě vylepšit a vytvořil kufr, který by měl být nejvyšší špičkou v oboru - nepřekonatelný technickým řešením, pevností, opravitelností, zatížením i snadností používání. Podívejme se na něj podrobně.

Na první pohled je vidět praktické držadlo na přenášení kufru. V horním víku je (od verze Zega Pro) standardně prolis na držadlo, které je dodávané jako volitelný doplněk. U kufru Zega Pro2 je madlo součástí dodávky. Další inovací, která není vidět na první pohled, je zcela nový systém ochrany před podtlakem, který vzniká při jízdě do vysokých nadmořských výšek. Odvětrání kufrů Zega Pro pomocí skrytého otvoru pod plasty bylo zdrojem potíží pro ty uživatele, kteří jezdili v extrémních podmínkách (silné lijáky, brody) a zalepení otvoru vedlo k situaci, že po výjezdu na vyšší alpské přechody nešel kufr díky podtlaku uvnitř otevřít. Kufr je nově vybavený systémem ventilace s ventilem. Změněný je také systém těsnění víka do korpusu kufru, který je více tolerantní ke spasování víka s tělem a není nutné věnovat pozornost ani přesnosti zavírání, jako doposud. Kufr je vodotěsný, i když se víko zavře téměř jakkoliv.
Na novém kufru ale okamžitě vidíte nové kovové úchyty, které jsou součástí kufru s předmontovanou montážní sadou z výroby. Tyto díly nahrazují desítky let používané "puky", které vyžadovaly šroubování matic z vnitřní strany kufru. Nový úchytný systém je doslova revoluční. Kufr je možné zavěsit do stávajících rámů Touratech bez jakýchkoliv změn. A nasadit a upevnit jde jednou rukou během vteřiny. Je to naprosto dokonalý systém "plug-and-play" - prostě nacvaknete plně naložený kufr do rámu a to je vše. Na vnější straně kufru (vzadu směrem k rámu) je jediná páka, kterou se celý mechanismus ovládá. Během nasazování a sundávání kufru není potřeba otevírat víko kufru. Konstrukce závěsu a upevnění je z nerez oceli a tvoří důmyslnou výztuhu zadní stěny kufru, takže kufr s tímto závěsem je možné zatížit mnohem více než dříve. Páku lze zamknout jedním zámečkem na horní části mechanismu.
 
Na obou bočních stěnách jsou již z výroby montované úchyty systému zavěšení přídavných držáků Zega Pro Plate2. Tento systém vychází z osvědčené desky nabízené ke kufrům ZegaPro. Ovšem zde je opravdu chytře vyřešeno zajištění držáku proti krádeži - v horní části je zobáček, který je zachycen petlicí zámku kufru, takže pokud je víko zavřené, není možné držák z kufru sundat. Tím odpadá pružinové "tlačítko" známé z předchozí verze desky, kde bylo nutné držák zajišťovat do kufru šroubkem. Všechny hrany nových držáků jsou kryté plastem, takže se minimalizuje možnost prodření řemínků a popruhů o hrany duralu. V nabídce jsou všechny oblíbené držáky - na jednu nebo dvě lahve (např. na kovovou lahev s benzínem do vařiče nebo PET lahev s vodou), 2 i 3l verze kanystru (na olej i na benzín) a univerzální držák např. na látkovou tašku nebo velkou lékárnu apod.
Kufry se vyrábí ve stejných velikostech jako Zega Pro - tedy 31, 38 a 45l a v provedení broušeného hliníku, stříbrné nebo matně černé anodizaci. Anodizace je elektrochemická povrchová úprava, kde na povrchu hliníkové slitiny vzniká tenká ale extrémně tvrdá vrstvička materiálu, který se neotírá, neošoupe a nešpiní. Povrchová úprava anodizací je pochopitelně ze všech stran - tedy včetně vnitřku kufru.
Nabídka topcase se nemění - ve výrobě zůstávají osvědčené ploché (fotografické) kufry 25l a velký topcase 38l, který pojme i tu největší přilbu s rezervou. Upevnění kufrů a montážní plotny se nemění - používá se osvědčený systém Rapid Trap s integrovaným zámkem a ovládáním pákou z vnější strany kufru.
Ke kufrům Zega Pro2 je možné dokoupit desítky různých doplňků, které jsou shodné s kufry Zega nebo ZegaPro - od vnitřních tašek a systémů pro třídění věcí na cestách do pouzder, tašek do vík kufrů, sítěk a skrytých kapes až po reflexní prvky, polepy s grafikou různých států, různobarevné ochranné rohy a slidery apod.
Touratech bude dodávat kufry Zega Pro2 od jara 2013 v sadách pro nejprodávanější motocykly (BMW GS 650 - 1200 model 2013, KTM LC8 i 1190 Adventure, Triumph Tiger Explorer, Super Tenere, Multistrada). Nabídka se bude průběžně rozšiřovat během roku. Zásadní výhodou je možnost využití starých rámů počínaje prvními držáky Zega až po nové nerezové modely. Systém zavěšení je do značné míry tolerantní k drobným rozdílům ve velikosti "rámečku", zejména u velmi starých rámů.
 

Žádné komentáře: