úterý 10. listopadu 2015

Zkušenosti s akční kamerou GARMIN VIRB XE na cestě ze Španělska do Senegalu

Rád bych se podělil o zkušenosti s používáním akční kamery Garmin Virb XE, kterou jsem měl od října zapůjčenou od české pobočky Garminu především na cestu "po stopách rallye dakar" ze Španělska do Senegalu. S kamerou jsem najel k dnešnímu dni (kdy jsem jí vracel) něco přes 6000km a to ve všech možných podmínkách s vyjímkou sněžení.
Kamera byla používaná v rozsahu teplot +9°C / +45°C ve stínu. Teplota kamery na slunci na poušti téměř jistě přesahovala 80°C. Nejméně třetinu cesty jsme se pohybovali ve velmi vlhkém podnebí s teplotami kolem 30°C - podmínky ideální pro kondenzaci. Za celou dobu se nevyskytl jediný náznak kondenzace vlhkosti uvnitř pouzdra kamera - možná díky speciálnímu slotu na vkládání absorbční destičky hned vedle těla kamery uvnitř pouzdra.

 Protože jsem za posledních asi šest let používal snad dvacet různých akčních kamer - značkových i neznámých čínských výrobků a všechny přibližně stejným způsobem, dá se docela dobře a celkem rychle přijít na to, jaké jsou výhody a nevýhody - pro motorkáře cestovatele. Tím chci zdůraznit, že třeba motokrosař nebo snowboardista budou mít pravděpodobně jiné nároky a asi i hodnocení z jejich pohledu. Vlastnosti, které jsou pro jednu skupinu kriticky důležité nemusí být tak důležité pro někoho jiného a naopak. Žádná kamera asi nebude absolutně ideální pro všechny - i když by si to výrobci moc přáli. To, co jedni budou hodnotit maximálně kladně může být nevýhodou pro někoho jiného.
Nejsem vůbec nějaký fanda kamer Garmin - krátkou dobu jsem používal jeden z předchozích modelů Virb ale nějak jsem s ním nebyl spokojený a když jsem poprvé viděl nový hranatý Virb XE, tak jsem si říkal, že se museli zbláznit. Ale člověk potřebuje asi tak jeden den aby si zvykl na ovládání a po 3 týdnech ... ;)

Tak jak tedy hodnotím Virb XE? 
Nejdříve klady:

- Kamera má možnost nastavení uspání z důvodu šetření baterky. To má téměř každá kamera. Ale VIRB jde probudit dálkovým ovladačem a jednoznačně je na něm vidět že kamera reaguje ale ještě nejede a když začne natáčet. A to i na přímém hodně prudkém slunci. A stav kamery na dálkáči je vidět naprosto jednoznačně. Vypínání kamery prodlouží dobu použitelnosti na jedno nabití nejméně na dvojnásobek, při troše zdrženlivosti natáčet každých pár minut to vydrží půl dne.
- Dálkový ovladač nepoužívá BT ani WiFi a nemá nabíjecí baterku (která vydrží málokdy celý den). Má normální lithiovou "pecku" která má vydržet celý rok a s kamerou komunikuje po úspornějším rozhraní ANT+

- Kromě dálkáče jde pro ovládání použít třeba hodinky Fenix (mám ale na motorce to praktické není) nebo navigaci Zumo posledních řad. To praktické je protože menu ovladače jde v Zumu 590 vložit přímo do obrazovky s mapou. Protokol ANT+ neumožňuje přenos obrazu, takže nelze navigaci použít pro zobrazení videa nebo obrazu z kamery ale plnohodnotně nahradí dálkový ovladač (nahrávání zapnuto/vypnuto, pořídit fotografii).

- Obrazová kvalita je vynikající, gyroskopická stabilizace obrazu funguje a k dispozici je i záznam s logaritmickou křivkou (plochý bezkontrastní obraz) pro pozdější barevné korekce ve střižně bez ztráty obrazových detailů ve světlech a stínech. Natáčel jsem výhradně v 1080p/50FPS - při jízdě na motorce nemá smysl natáčet nižší obrazovou frekvencí i když výsledné video může být jen 25fps. Kamera nativně podporuje záznam 1440p/30fps (UltraHD resp. 4K video)
 
- Na kameře je velký přepínač (páčka) který naprosto jednoznačně (i v rukavicích) zapne nebo vypne záznam. Je to geniálně jednoduché a absolutně spolehlivé i v rukavicích. Ať je kamera vypnutá nebo v jakémkoliv módu - přepnu páčku a vím, že nahrávám (pokud není plná karta a vybitá baterka).
- Kamera solidně nahrává zvuk (i když je plně vodotěsná do 50m) a chybí šílený hluk větru obvyklý u jiných kamer při montáži na helmě a jízdě vyšší rychlostí. Bezproblémů nahrávala co říkám v enduro helmě do interkomu při rychlosti cca 80km/h. S interkomem jde mimochodem spárovat (BT) a nahrávat tak zvuk rovnou do kamery bezdrátově a podle informací výrobce by to mělo fungovat i s jakoukoliv BT bondovkou k mobilu - nejen s interkomem.
 
- kamera nahrává k obrazu také metadatový soubor s informacemi o rychlosti, přetížení, nadmořské výšce a údaji z dalších senzorů (ANT+) které jdou také připojit. Data např. o aktuální rychlosti nebo akceleraci jdou "střihnout" do obrazu dokonce i pomocí aplikace v telefonu a výsledek rovnou nasdílet na internet (vyzkoušeno mnohokrát i v Africe) bez nutnosti vůbec zapínat notebook. Grafické možnosti indikátorů těchto pomocných údajů nejsou moc bohaté ale když si s tím chce člověk vyblbnout, má k dispozici bezplatný SW na počítač, který je zárukou zábavy na mnoho hodin. Můžete si vybrat z desítek grafických stylů a umístit informační ukazatele kam chcete do obrazu a to včetně nákresu trasy kde při přehrávání videa běží ukazatel kde na trase právě jste atd.
Pokud to není jasné, tak kamera zaznamenává kde byl natočený tento okamžik nebo kde byla pořízená tato fotografie. Funkci jde pochopitelně vypnout.
 
- Tlačítko na pořízení fotky prostě pořídí fotku. Tlačítko nahrávání videa prostě zapne záznam videa. A stopka ho ukončí. V offroadu je člověk rád, že vůbec v rukavici trefí ovladač a klidně se stane, že ho zmáčkne několikrát za sebou. U některých jiných kamer se tím přepne režim ze záznamu videa na např. časosběrné snímkování fotek - což pak člověka rozčílí až to zjistí při prohlížení materiálu. Tady je to naprosto "blbuvzdorné" a na dálkáči fakt jednoznačně rozpoznatelné. Jasnější a snadnější to být asi nemůže. Mimochodem fotky fotí Virb XE perfektně použitelné např. i pro prezentace na Full HD projektoru - snímač má 12MPix. Rozlišení fotek je 4000 x 3000px.

- kamera má některé šikovné vlastnosti, které někdo může využít - třeba jde párovat pomocí NFC, má možnosti živého streamování z akce, rozšíření možnosti nastavení vyvážení bílé, ISO atd.

- náhradní baterka stojí necelých 700Kč a její výměna je otázka asi 20s. Karta se během výměny nemusí vyndávat.

- pokud někdo potřebuje, kamera umí 1440p (4K obraz) při 30fps
 
 
A nevýhody:
-
kamera nemá vlastní obrazový displej. Jestli je namontovaná ve správném úhlu zjistí člověk jen po připojení k aplikaci v telefonu. Což znamená spustit na kameře wifi a po kontrole ho zase vypnout protože to vybíjí baterku.

- montáž pomocí adaptérů "a la" GoPro je děsná. My potřebujeme montáž pomocí fotografického šroubu (aby šlo použít kovové úchytky RAM Mounts). Kamera zbytečně trčí nad helmou a lépe chytá každou větev = šance že se změní úhel.

- kamera nejde nabíjet přímo pomocí mikroUSB. Je potřeba speciální USB kabel. Bohužel je příliš krátký aby šlo používat kameru na přilbě, vést kabel dozadu a přes rameno do náprsní kapsy kde by měl člověk powerbanku. Je potřeba koupit za pár korun USB prodlužku a zajistit jí páskou nebo smršťovačkou aby se to nerozpojilo. Pak je kamera schopná nahrávat třeba 64GB bez přerušení. Proč ten kabel neudělali rovnou o 25cm delší?

- ačkoliv má kamera jen 150g, její montáž pomocí šroubu je nahoře na helmě cítit a montáž ze strany helmy téměř nemožná. Potřebujeme aby kamera byla co nejblíž povrchu a pokud možno vydržela i běžné pády - na cestovním enduru v terénu na denním pořádku. Ideální by bylo, kdyby byla orientovaná podélně a ne napříč a daleko od helmy - tak jako byl starý Virb, což člověk pochopí při prvním průjezdu větví africké akácie.

- nejde nastavit interval po kterém se kamera automaticky vypne.

Závěr:
Nicméně - kamera je PRUDCE NÁVYKOVÁ! Ačkoliv dva roky používám Drift GhostS, tak jsem si rychle zvykl na spolehlivost natáčení Virbem XE. U Driftu jsem si na přímém slunci nikdy nebyl jistý, jestli natáčím nebo fotím nebo v jakém ze čtyř režimů kamera je. U Virbu je to naprosto jednoznačné. A díky vypínání a zapínání se prodlouží doba na jeden akumulátor bez nutnosti napájení z powerbanky. Drift je pro mě jednoznačně praktičtější kamera co se týká montáží na všechna možná a nemožná místa a nastavení a kontroly úhlu. Ale na helmě jako hlavní kameru budu používat Virb XE, tady není vůbec o čem přemýšlet. Je to o generaci dál. Některé možnosti se třeba časem podaří vylepšit aktualizacemi firmware (třeba interval vypínání) ale i kdyby ne, takhle je kamera naprosto skvělá.  
 
Pokud se chcete podívat na "syrový" záznam nijak neupraveného videa z kamery (vč. metadat souboru) a na fotku z kamery, oboje je ke stažení na tomto odkazu:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/4424947/VIRB%20XE%20TOMAS-TT.zip
 
Tomáš Kocanda
Touratech CZ

 

Žádné komentáře: