Rád bych se podělil o zkušenosti s používáním akční kamery Garmin Virb XE, kterou jsem měl od října zapůjčenou od české pobočky Garminu především na cestu "po stopách rallye dakar" ze Španělska do Senegalu. S kamerou jsem najel k dnešnímu dni (kdy jsem jí vracel) něco přes 6000km a to ve všech možných podmínkách s vyjímkou sněžení.
Kamera byla používaná v rozsahu teplot +9°C / +45°C ve stínu. Teplota kamery na slunci na poušti téměř jistě přesahovala 80°C. Nejméně třetinu cesty jsme se pohybovali ve velmi vlhkém podnebí s teplotami kolem 30°C - podmínky ideální pro kondenzaci. Za celou dobu se nevyskytl jediný náznak kondenzace vlhkosti uvnitř pouzdra kamera - možná díky speciálnímu slotu na vkládání absorbční destičky hned vedle těla kamery uvnitř pouzdra.
Protože jsem za posledních asi šest let používal snad dvacet různých akčních kamer - značkových i neznámých čínských výrobků a všechny přibližně stejným způsobem, dá se docela dobře a celkem rychle přijít na to, jaké jsou výhody a nevýhody - pro motorkáře cestovatele. Tím chci zdůraznit, že třeba motokrosař nebo snowboardista budou mít pravděpodobně jiné nároky a asi i hodnocení z jejich pohledu. Vlastnosti, které jsou pro jednu skupinu kriticky důležité nemusí být tak důležité pro někoho jiného a naopak. Žádná kamera asi nebude absolutně ideální pro všechny - i když by si to výrobci moc přáli. To, co jedni budou hodnotit maximálně kladně může být nevýhodou pro někoho jiného.
Nejsem vůbec nějaký fanda kamer Garmin - krátkou dobu jsem používal jeden z předchozích modelů Virb ale nějak jsem s ním nebyl spokojený a když jsem poprvé viděl nový hranatý Virb XE, tak jsem si říkal, že se museli zbláznit. Ale člověk potřebuje asi tak jeden den aby si zvykl na ovládání a po 3 týdnech ... ;)
Tak jak tedy hodnotím Virb XE?
Nejdříve klady:
- Kamera má možnost nastavení uspání z důvodu šetření baterky. To má téměř každá kamera. Ale VIRB jde probudit dálkovým ovladačem a jednoznačně je na něm vidět že kamera reaguje ale ještě nejede a když začne natáčet. A to i na přímém hodně prudkém slunci. A stav kamery na dálkáči je vidět naprosto jednoznačně. Vypínání kamery prodlouží dobu použitelnosti na jedno nabití nejméně na dvojnásobek, při troše zdrženlivosti natáčet každých pár minut to vydrží půl dne.
- Dálkový ovladač nepoužívá BT ani WiFi a nemá nabíjecí baterku (která vydrží málokdy celý den). Má normální lithiovou "pecku" která má vydržet celý rok a s kamerou komunikuje po úspornějším rozhraní ANT+
- Kromě dálkáče jde pro ovládání použít třeba hodinky Fenix (mám ale na motorce to praktické není) nebo navigaci Zumo posledních řad. To praktické je protože menu ovladače jde v Zumu 590 vložit přímo do obrazovky s mapou. Protokol ANT+ neumožňuje přenos obrazu, takže nelze navigaci použít pro zobrazení videa nebo obrazu z kamery ale plnohodnotně nahradí dálkový ovladač (nahrávání zapnuto/vypnuto, pořídit fotografii).
- Obrazová kvalita je vynikající, gyroskopická stabilizace obrazu funguje a k dispozici je i záznam s logaritmickou křivkou (plochý bezkontrastní obraz) pro pozdější barevné korekce ve střižně bez ztráty obrazových detailů ve světlech a stínech. Natáčel jsem výhradně v 1080p/50FPS - při jízdě na motorce nemá smysl natáčet nižší obrazovou frekvencí i když výsledné video může být jen 25fps. Kamera nativně podporuje záznam 1440p/30fps (UltraHD resp. 4K video)
- Na kameře je velký přepínač (páčka) který naprosto jednoznačně (i v rukavicích) zapne nebo vypne záznam. Je to geniálně jednoduché a absolutně spolehlivé i v rukavicích. Ať je kamera vypnutá nebo v jakémkoliv módu - přepnu páčku a vím, že nahrávám (pokud není plná karta a vybitá baterka).
- Kamera solidně nahrává zvuk (i když je plně vodotěsná do 50m) a chybí šílený hluk větru obvyklý u jiných kamer při montáži na helmě a jízdě vyšší rychlostí. Bezproblémů nahrávala co říkám v enduro helmě do interkomu při rychlosti cca 80km/h. S interkomem jde mimochodem spárovat (BT) a nahrávat tak zvuk rovnou do kamery bezdrátově a podle informací výrobce by to mělo fungovat i s jakoukoliv BT bondovkou k mobilu - nejen s interkomem.

Pokud to není jasné, tak kamera zaznamenává kde byl natočený tento okamžik nebo kde byla pořízená tato fotografie. Funkci jde pochopitelně vypnout.
- Tlačítko na pořízení fotky prostě pořídí fotku. Tlačítko nahrávání videa prostě zapne záznam videa. A stopka ho ukončí. V offroadu je člověk rád, že vůbec v rukavici trefí ovladač a klidně se stane, že ho zmáčkne několikrát za sebou. U některých jiných kamer se tím přepne režim ze záznamu videa na např. časosběrné snímkování fotek - což pak člověka rozčílí až to zjistí při prohlížení materiálu. Tady je to naprosto "blbuvzdorné" a na dálkáči fakt jednoznačně rozpoznatelné. Jasnější a snadnější to být asi nemůže. Mimochodem fotky fotí Virb XE perfektně použitelné např. i pro prezentace na Full HD projektoru - snímač má 12MPix. Rozlišení fotek je 4000 x 3000px.
- kamera má některé šikovné vlastnosti, které někdo může využít - třeba jde párovat pomocí NFC, má možnosti živého streamování z akce, rozšíření možnosti nastavení vyvážení bílé, ISO atd.
- náhradní baterka stojí necelých 700Kč a její výměna je otázka asi 20s. Karta se během výměny nemusí vyndávat.
- pokud někdo potřebuje, kamera umí 1440p (4K obraz) při 30fps
A nevýhody:
-
kamera nemá vlastní obrazový displej. Jestli je namontovaná ve správném úhlu zjistí člověk jen po připojení k aplikaci v telefonu. Což znamená spustit na kameře wifi a po kontrole ho zase vypnout protože to vybíjí baterku. -
- montáž pomocí adaptérů "a la" GoPro je děsná. My potřebujeme montáž pomocí fotografického šroubu (aby šlo použít kovové úchytky RAM Mounts). Kamera zbytečně trčí nad helmou a lépe chytá každou větev = šance že se změní úhel.

- kamera nejde nabíjet přímo pomocí mikroUSB. Je potřeba speciální USB kabel. Bohužel je příliš krátký aby šlo používat kameru na přilbě, vést kabel dozadu a přes rameno do náprsní kapsy kde by měl člověk powerbanku. Je potřeba koupit za pár korun USB prodlužku a zajistit jí páskou nebo smršťovačkou aby se to nerozpojilo. Pak je kamera schopná nahrávat třeba 64GB bez přerušení. Proč ten kabel neudělali rovnou o 25cm delší?
- ačkoliv má kamera jen 150g, její montáž pomocí šroubu je nahoře na helmě cítit a montáž ze strany helmy téměř nemožná. Potřebujeme aby kamera byla co nejblíž povrchu a pokud možno vydržela i běžné pády - na cestovním enduru v terénu na denním pořádku. Ideální by bylo, kdyby byla orientovaná podélně a ne napříč a daleko od helmy - tak jako byl starý Virb, což člověk pochopí při prvním průjezdu větví africké akácie.
- nejde nastavit interval po kterém se kamera automaticky vypne.
Závěr:
Nicméně - kamera je PRUDCE NÁVYKOVÁ! Ačkoliv dva roky používám Drift GhostS, tak jsem si rychle zvykl na spolehlivost natáčení Virbem XE. U Driftu jsem si na přímém slunci nikdy nebyl jistý, jestli natáčím nebo fotím nebo v jakém ze čtyř režimů kamera je. U Virbu je to naprosto jednoznačné. A díky vypínání a zapínání se prodlouží doba na jeden akumulátor bez nutnosti napájení z powerbanky. Drift je pro mě jednoznačně praktičtější kamera co se týká montáží na všechna možná a nemožná místa a nastavení a kontroly úhlu. Ale na helmě jako hlavní kameru budu používat Virb XE, tady není vůbec o čem přemýšlet. Je to o generaci dál. Některé možnosti se třeba časem podaří vylepšit aktualizacemi firmware (třeba interval vypínání) ale i kdyby ne, takhle je kamera naprosto skvělá.
Pokud se chcete podívat na "syrový" záznam nijak neupraveného videa z kamery (vč. metadat souboru) a na fotku z kamery, oboje je ke stažení na tomto odkazu:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/4424947/VIRB%20XE%20TOMAS-TT.zip
https://dl.dropboxusercontent.com/u/4424947/VIRB%20XE%20TOMAS-TT.zip
Tomáš Kocanda
Touratech CZ
Žádné komentáře:
Okomentovat