Domluvili jsme se s kolegy z USA na využití části jejich nového článku o motokrosových brýlích pro adventure cestování, protože si myslíme, že zdaleka ne všichni tuzemští majitelé nových cestovních endur věcí o výhodách, které MX brýle nabízí a článek by pro ně mohl být užitečný.
PROČ MOTOKROSOVÉ BRÝLE?

Přilby se sklápěcím plexi jsou bezpochyby tiché, mají lepší aerodynamiku a chrání celý obličej před nepřízní počasí ale to všechno je za cenu ztráty nejdůležitějších vlastností pro offroadového jezdce - nechrání oči před působením prachu a prach je velký nepřítel všech adventure cestovatelů. Možná je dobré poznamenat, že za adventure ježdění považujeme to, kde je nějaký významný podíl jízdy po cestách, které nejsou pokryté čistým asfaltem. Tedy prašné uválcované cesty typické pro země severní Afriky, víceméně polní cesty typické pro horské oblasti např. Albánie, kamenité pisty na kterých projede pár aut denně apod. Zkrátka cesty, na kterých se práší.
Přilba se sklápěcím plexi štítem je ideální pro dálkové přesuny na silnicích všeho druhu ale je absolutně nevhodná pro prašné podmínky a všechny situace, které vyžadují jízdu ve stupačkách. Velké motocykly nejdou prakticky ovládat vsedě - pokud jezdec chce ovládat motorku a ne naopak, je potřeba aby stál ve stupačkách, držel směr stroje koleny a jedině tak má šanci projet i poměrně náročné úseky plné jemného písku (feš-feš), zaprášené koleje, bahno nebo volný štěrk či kamení. Jízda po nezpevněné cestě vsedě je extrémně únavná oproti jízdě ve stupačkách. A při jízdě po nezpevněném (neasfaltovaném) povrchu jezdec také vydává víc energie, potřebuje tím víc vzduchu, čím jsou podmínky náročnější a čím víc vstupuje do hry i adrenalin.


Motokrosové brýle už dávno nepoužívají jen motokrosaři a jezdci na ostých endurech. Dnes jsou standardní výbavou i při jízdě na horských kolech na populárních singletrack tratích, enduru a pochopitelně downhill sjezdech. V situaci, kdy jezdec vyvažuje tělem motorku na hranici pádu a do oka mu bolestivě vletí nějaká nečistota nebo zrnko prachu, obvykle následuje nekontrolovaná reakce těla, která obvykle končí pádem. A když už to jezdec ustojí, složitě si (většinou špinavou) rukou snaží řezavou bolest z oka odstranit, čímž způsobí ještě větší bolest a často zavlečení infekce. ¨



Výhody pro adventure ježdění jsou tedy jasné a je to podobné jako s enduro pneumatikami se špunty - mají svůj čas a místo. Jakmile opouštíte na dobrodružné cestě asfalt, tak plexi pryč a nasadit brýle. Doporučujeme všem, kdo to zatím nevyzkoušeli, aby motokrosovým brýlím dali šanci - cena kvalitních brýlí není moc vysoká a výhody, které nabízí jsou evidentní.
Možná potom ale také zjistíte, že zdaleka ne všichni výrobci přileb s plexi, které se tváří jako "enduro", vůbec umožňují použití motokrosových brýlí. U některých se obtížně plexi odmontovává, některé modely mají zase malý otvor do hledí, takže se do nich brýle nevejdou (a jediná šance je použít třeba dětské MX brýle) nebo mají malý prostor před obličejem, takže i když je přilba bez plexi, jezdec dýchá svůj vydýchaný vzduch, což dříve nebo později vede k problémům, únavě a vyčerpání z jízdy. Kvalitní přilba pro adventure cestování pochopitelně umožní snadnou a bleskovou výměnu plexi za brýle a dostatečný prostor před bradou pro přísun vzduchu i při jízdě offroad, kdy jezdec mnohem víc dýchá a potřebuje víc vzduchu. Místo klasického gumového řemínku jdou používat rychloupínací popruhy "QuickStrap" na které mají některé přilby rovnou úchytky.
V drtivé většina případů nebudete na adventure cestách potřebovat odtrhávací folie (určené na motokrosové závody) i když piny na jejich upevnění najdete dnes prakticky na všech brýlích. Vyberte si takové, které vám sedí, dobře se vejdou do přilby a uvidíte, že bez nich nebudete mimo silnice už nikdy jezdit. A pokud je poslední argument proti použití brýlí nepříjemný déšť "bodající" do nechráněné části obličeje během přejezdu, tak někteří výrobci brýlí nabízí plastové chrániče, které se připevní na prostor nosu nebo výrobci přileb dělají neoprenové chrániče, které se snadno upevní pod polstrování a vyplní celý otevřený prostor od brýlí až k přední části přilby - na příkladu je hlema Klim s instalovaným deflektorem z neoprénu. Tyto deflektory se dají (někdy) sehnat i samostatně a výrazně tím zvýší komfort v případě, kdy se jede na nějakou cestu pouze s otevřenou enduro přilbou.
Touratech CZ je připravený nabídnout vám nejen výběr osvědčených MX brýlí značek Ariete a Scott (včetně modelů určených pro nošení přes dioptrické brýle) a z vlastního prodeje také osvědčené modely ProGrip se světlocitlivým sklíčkem ale skladem vedeme také úchyty QuickStrap a od konce roku 2014 resp. začátku 2015 budeme mít v nabídce špičkové univerzální adventure přilby Aventuro, které jsou vhodné pro použití s MX brýlemi a současně nabízí možnost silničního využití s plexi (s nebo bez štítku). O přilbách jsme informovali podrobně v tomto článku.
Naše stálá nabídka MX brýlí je zde na shopu (plus další modely přímo na prodejně), úchyty a náhradní díly QuickStrap systému najdete zde resp. také zde v českém shopu naší prodejny.
Žádné komentáře:
Okomentovat